Steve Jobs ((Little People, BIG DREAMS)

Kód: 7571
Neohodnoceno
Značka: Quarto
309 Kč
Skladem (3 ks)

Máte doma malého počítačového maniaka, které nechce číst? Představte mu příběh Steva Jobse, který změnil svět. Příběh je sepsaný srozumitelně pro děti od 4 let.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Odhalte život Steva Jobse, vizionáře, jehož myšlenky stále utvářejí svět.

Steve Jobs vyrostl obklopen vynálezci ve slunném Silicon Valley v Kalifornii. On a jeho přítel Stephen Wozniak nasměrovali svou lásku k počítačům do vlastních vynálezů a vybudovali úspěšnou společnost ze Steveovy garáže. Steve si myslel, že počítače jsou budoucnost a jeho velké nápady změní svět a způsob, jakým lidé používají technologie. 

​Little People, BIG DREAMS je nejprodávanější série knih a vzdělávacích her, které zkoumají životy vynikajících lidí, od designérů a umělců po vědce a aktivisty. Všichni dosáhli neuvěřitelných věcí, ale každý začal život jako dítě se snem.

Inspirujte další generaci vynikajících lidí, kteří změní svět, pomocí Little People, BIG DREAMS!

 

 

 

In this book from the critically acclaimed, multimillion-copy best-selling Little People, BIG DREAMS series, discover the life of Steve Jobs, the visionary whose ideas still shape the world.

Steve Jobs grew up surrounded by inventors, in sunny Silicon Valley, California. He and his friend Stephen Wozniak channeled their love of computers into their own inventions, building a successful company from Steve’s garage. Steve thought that computers were the future, and his big ideas would transform the world and the way people use technology. This inspiring book features 
stylish and quirky illustrations and extra facts at the back, including a biographical timeline with historical photos and a detailed profile of the brilliant businessman’s life.

Little People, BIG DREAMS is a best-selling series of books and educational games that explore the lives of outstanding people, from designers and artists to scientists and activists. All of them achieved incredible things, yet each began life as a child with a dream.

This empowering series offers 
inspiring messages to children of all ages, in a range of formats. The board books are told in simple sentences, perfect for reading aloud to babies and toddlers. The hardcover versions present expanded stories for beginning readers. Boxed gift sets allow you to collect a selection of the books by theme. Paper dolls, learning cards, matching games, and other fun learning tools provide even more ways to make the lives of these role models accessible to children.

Inspire the next generation of outstanding people who will change the world with Little People, BIG DREAMS!

Doplňkové parametry

Kategorie: 4 - 6
Věk: 4+, 5+, 6+, 7+
Typ knihy: Pohádky a příběhy, Little People, Big Dreams
Počet stran: 32
Autor: Maria Isabel Sanchez Vegara

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: