Coco Chanel (Little People, BIG DREAMS)

Kód: 7565
Výprodej
Neohodnoceno
Značka: Quarto
309 Kč –10 %
CocoChanel
309 Kč –10 % 278 Kč
Skladem (1 ks)

Nechte se inspirovat životním příběhem jedné z nejslavnějších módních návrhářek všech dob. Srozumitelné čtení.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Po smrti své matky strávila Coco dětství život v sirotčinci, kde ji naučili používat jehlu a nit. Poté se stala kabaretní zpěvačkou, švadlenou, kloboučnicí a nakonec nejslavnější světovou módní návrhářkou. Tato dojemná kniha obsahuje jedinečné ilustrace a další fakta na zadní straně, včetně biografické časové osy s historickými fotografiemi.

Little People, BIG DREAMS je nejprodávanější biografický seriál pro děti, který zkoumá životy vynikajících lidí, od návrhářů a umělců po vědce a aktivisty. Všichni dosáhli neuvěřitelných věcí, ale každý začal život jako dítě se snem.


Inspirujte další generaci vynikajících lidí, kteří změní svět, pomocí Little People, BIG DREAMS!

 

Following the death of her mother, Coco spent her early life in an orphanage, where she was taught how to use a needle and thread. From there, she became a cabaret singer, seamstress, hat maker, and, eventually, the world's most famous fashion designer. This moving book features stylish and quirky illustrations and extra facts at the back, including a biographical timeline with historical photos and a detailed profile of the designer's life.

Little People, BIG DREAMS is a best-selling biography series for kids that explores the lives of outstanding people, from designers and artists to scientists and activists. All of them achieved incredible things, yet each began life as a child with a dream.

This empowering series of books offers inspiring messages to children of all ages, in a range of formats. The 
board books are told in simple sentences, perfect for reading aloud to babies and toddlers. The hardcover and paperback versions present expanded stories for beginning readers. With rewritten text for older children, the treasuries each bring together a multitude of dreamers in a single volume. You can also collect a selection of the books by theme in boxed gift setsActivity books and a journal provide even more ways to make the lives of these role models accessible to children.
 
Inspire the next generation of outstanding people who will change the world with Little People, BIG DREAMS!

Doplňkové parametry

Kategorie: 4 - 6
Věk: 4+, 5+, 6+, 7+
Typ knihy: Pohádky a příběhy, Little People, Big Dreams
Autor: Maria Isabel Sanchez Vegara
Počet stran: 32

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: