Amelia Earhart (Little People, BIG DREAMS)

Kód: 7586
Neohodnoceno
Značka: Quarto
309 Kč
Skladem (4 ks)

Roztáhněte křídla a leťte...obrazně..inspirujme sebe i děti, ať si jdou za svými sny.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Objevte život Amelie Earhart, americké průkopnice letectví.

Když byla Amelia malá, ráda si představovala, že dokáže roztáhnout křídla a odletět jako pták. Jako dospělá žena vytvořila nový ženský světový rekord v letu do 14 000 stop. Přeletěla také Atlantický a Tichý oceán a nakonec podnikla nejnebezpečnější misi ze všech: obletět celý svět. Tato dojemná kniha obsahuje jedinečné ilustrace a další fakta na zadní straně, včetně biografické časové osy s historickými fotografiemi a podrobným profilem života letce.

Little People, BIG DREAMS je nejprodávanější biografický seriál pro děti, který zkoumá životy vynikajících lidí, od návrhářů a umělců po vědce a aktivisty. Všichni dosáhli neuvěřitelných věcí, ale každý začal život jako dítě se snem.


Inspirujte další generaci vynikajících lidí, kteří změní svět, pomocí Little People, BIG DREAMS!

 

Discover the life of Amelia Earhart, the American aviation pioneer.

When Amelia was young, she liked to imagine she could stretch her wings and fly away like a bird. As a grown woman, she set a new female world record for flying up to 14,000 feet. She also flew across the Atlantic and the Pacific oceans, and eventually undertook the most dangerous mission of all: to fly all the way around the world. This moving book features 
stylish and quirky illustrations and extra facts at the back, including a biographical timeline with historical photos and a detailed profile of the aviator's life.

Little People, BIG DREAMS is a best-selling biography series for kids that explores the lives of outstanding people, from designers and artists to scientists and activists. All of them achieved incredible things, yet each began life as a child with a dream.

This empowering series of books offers inspiring messages to children of all ages, in a range of formats. The 
board books are told in simple sentences, perfect for reading aloud to babies and toddlers. The hardcover and paperback versions present expanded stories for beginning readers. With rewritten text for older children, the treasuries each bring together a multitude of dreamers in a single volume. You can also collect a selection of the books by theme in boxed gift setsActivity books and a journal provide even more ways to make the lives of these role models accessible to children.
 
Inspire the next generation of outstanding people who will change the world with Little People, BIG DREAMS!

Doplňkové parametry

Kategorie: 4 - 6
Věk: 4+, 5+, 6+, 7+
Typ knihy: Pohádky a příběhy, Little People, Big Dreams
Počet stran: 32
Autor: Maria Isabel Sanchez Vegara

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: