Neil Armstrong (Little People, BIG DREAMS)

Kód: 7580
Neohodnoceno
Značka: Quarto
309 Kč
Předobjednávka
Položka byla vyprodána…

Máte doma fanouška letadel, Vesmíru nebo dokonce doma sníte o cestě do Vesmíru? Inspirujte se příběhem Neila Armstronga. Knížka, kterou neodložíte dokud nevstoupíte na Měsíc 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Poznejte životní příběh Neila Armstronga, prvního člověka, který vstoupil na Měsíc.

Sen malého Neila začal, když jako dítě poprvé letěl letadalem. Po studiu leteckého inženýrství a době strávené v námořnictvu se stal pilotem. Odtud byl vybrán, aby podnikl výlet tam, kam se dosud žádný člověk nevydal – na Měsíc! A tak dokázal víc než o čem jako malý snil. Spolu se svými kolegy Buzzem a Mikem tvořil posádku Apola 11, jehož byl kapitánem. A Neil udělal pro lidstvo obrovský krok- byl první člověk, který kdy vstoupil na povrch Měsíce.

 

Tato inspirativní kniha obsahuje jedinečné ilustrace a další fakta na zadní straně, včetně biografické časové osy s historickými fotografiemi a podrobným profilem legendárního astronauta.

Little People, BIG DREAMS je nejprodávanější biografický seriál pro děti, který zkoumá životy vynikajících lidí, od návrhářů a umělců po vědce a aktivisty. Všichni dosáhli neuvěřitelných věcí, ale každý začal život jako dítě se snem.

 

 

 

In this book from the critically acclaimed, multimillion-copy best-selling Little People, BIG DREAMS series, discover the life of Neil Armstrong, the first person to walk on the moon.
 
Little Neil’s dreams took flight when he rode on his first airplane as a child. After studying aeronautical engineering and time spent in the Navy, he became a pilot. From there, he was selected to take a trip to where no human had gone before—the moon! Along with his team, Buzz and Mike, he was the captain of the Apollo 11. And Neil took a giant step for humankind as the first person to ever step onto the surface of the moon.This inspiring book features 
stylish and quirky illustrations and extra facts at the back, including a biographical timeline with historical photos and a detailed profile of the legendary astronaut.

Little People, BIG DREAMS is a best-selling biography series for kids that explores the lives of outstanding people, from designers and artists to scientists and activists. All of them achieved incredible things, yet each began life as a child with a dream.

This empowering series of books offers inspiring messages to children of all ages, in a range of formats. The 
board books are told in simple sentences, perfect for reading aloud to babies and toddlers. The hardcover and paperback versions present expanded stories for beginning readers. With rewritten text for older children, the treasuries each bring together a multitude of dreamers in a single volume. You can also collect a selection of the books by theme in boxed gift setsActivity books and a journal provide even more ways to make the lives of these role models accessible to children.
 
Inspire the next generation of outstanding people who will change the world with Little People, BIG DREAMS!

Doplňkové parametry

Kategorie: 4 - 6
Věk: 4+, 5+, 6+, 7+
Typ knihy: Pohádky a příběhy, Little People, Big Dreams
Autor: Maria Isabel Sanchez Vegara
Počet stran: 32
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: