Little Explorers: Science

Kód: 7398
Neohodnoceno
354 Kč
Předobjednávka
Položka byla vyprodána…

Tato okénkovka je velmi zajímavým výletem do světa vědců. Vysvětluje dětem, co je to vlastně věda, k čemu je dobrá a v jakých oborech. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Co je věda? A co vše zkoumá? Vesmír, anatomii, pohyb, minulost a budoucnost. Tato knížka nezabývá jednou oblastí, ale klade si za cíl začínajícím školákům vysvětlit, co je to věda jako taková. Děti v tomto věku rádi objevují, ale často ještě nemají jednu vášeň, jeden koníček. Zajímá je ale princip fungování.

Tato okénkovka je velmi zajímavým výletem do světa vědců.

 

 

A fun and interactive introduction to the incredible world of science, perfect for children starting school.

Little Explorers: Science is a lively introduction to the incredible world of science, where children can lift the flaps to learn all about what science is, and how it relates to every day life. Covering everything from anatomy, to forces, to space, young readers will be amazed as they discover just how fun (and simple!) these first steps into science can be. From learning about whacky inventions, to exploring the wonders of the universe, and much more, they're sure to have an adventure with this novelty exploration of the topic.

This book features over 30 sturdy flaps to lift, along with charming, child-friendly artwork. Each spread supports the curriculum, introducing ideas and vocabulary in a simple, accessible way.

Little Explorers is the perfect series for little learners as they start out at school.

Doplňkové parametry

Kategorie: 4 - 6
Věk: 5+, 6+, 7+
Typ knihy: Okénková, Objevujeme svět
Počet stran: 16
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: