Little Explorers: Maths

Kód: 7395
Neohodnoceno
354 Kč
Položka byla vyprodána…

Počítání, objevování čísel všeho druhu, první matematické operace, ale i hledání pirátského pokladu, ke kterému vedou kódy.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tato knížka vás zábavně a interaktivní formou seznámí s úžasným světem matematiky.

Ideální pro prvňáčky, ale i mladší vášnivé počtáře. S ohledem na rozvoj angličtiny funguje dobře pro druháčky a třeťáčky, které matematika baví a bude je zajímat obsah knížky a naučí se tak anglicky.

Knížka pracuje s praktickými příklady: na jaké části lze rozdělit pizzu, sčítání, odčítání, dělení a násobení, ale i pravděpodobnosti. Honba za pokladem, ke kterému děti dovedou čísla a kódy.

 

A fun and interactive introduction to the marvellous world of mathematics, perfect for children starting school.

Little Explorers: Maths is a lively introduction to the marvellous world of mathematics, where children can lift the flaps to learn how maths is important to the world around them - from dividing up a pizza, to making aeroplanes fly! Covering basic counting, addition, subtraction, multiplication, division, fractions, probability and more, young readers will be amazed as they discover just how fun (and simple!) these first steps into maths can be. From counting systems around the world to hunting for pirate treasure with sums and codes, and much more, they're sure to have an adventure with this novelty exploration of numbers.

This book features over 30 sturdy flaps to lift, along with charming, child-friendly artwork. Each spread supports the curriculum, introducing ideas and vocabulary in a simple, accessible way.

Little Explorers is the perfect series for little learners as they start out at school.

Doplňkové parametry

Kategorie: 4 - 6
Věk: 5+, 6+, 7+
Typ knihy: Okénková
Počet stran: 16
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: