Anisha, Accidential detective - Granny trouble

Kód: 7149
Neohodnoceno
Značka: Usborne
179 Kč
Skladem (>5 ks)

 Milo a já jsme se neuvěřitelně těšili na pololetní prázdniny, trvalo to věčnost, než jsme se jich dočkali. A konečně jsou tu. Jedeme to Národního centra vesmíru a setkáme se se skutečným vesmírným inženýrem. Ještě předtím ale chce celá rodina navštívit festival, kde je vystavený super slavný a super drahý diamant. A hádejte co? Diamant někdo ukradl a police si myslí, že to byla moje babička. Musím ji pomoci.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

 Milo a já jsme se neuvěřitelně těšili na pololetní prázdniny, trvalo to věčnost, než jsme se jich dočkali. A konečně jsou tu. Jedeme to Národního centra vesmíru a setkáme se se skutečným vesmírným inženýrem. Ještě předtím ale chce celá rodina navštívit festival, kde je vystavený super slavný a super drahý diamant. A hádejte co? Diamant někdo ukradl a police si myslí, že to byla moje babička. 

Někdo musí dokázat, že moje babička je nevinná. Budu to já a Milo. Jen musíme pracovat v naprostém utajení.

 

Pack your bags, we're going on a road trip, in the third hilarious mystery in the award-winning Anisha, Accidental Detective series!

Milo and I have been looking forward to this half-term for what feels like FOREVER - we're finally going to the National Space Centre, to meet a real-life space engineer!

My whole family wanted to tag along and visit a festival first, where this super-famous, mega-expensive diamond is on display. But guess what? The diamond has been STOLEN! And the police think MY GRANNY did it so she's in serious TROUBLE.

Someone needs to prove Granny Jas is innocent, so it looks like Milo and I might need to go UNDERCOVER. It's lucky I'm Anisha, Accidental Detective!
Praise for the Anisha, Accidental Detective series:

Winner of the Sainsbury's Children's Book Prize and of the Crimefest Best Crime Novel for Children

Shortlisted for the Blue Peter Book Award, the British Book Awards Children's Book of the Year, and the Laugh Out Loud Book Award

"DELIGHTFUL! Perfect for younger detectives - so funny and clever and sweet" Robin Stevens, author of the Murder Most Unladylike series

"An absolute joy" Jennifer Killick, author of Crater Lake

"Super funny and packed with lovable characters" Swapna Haddow, author of Dave Pigeon

Doplňkové parametry

Kategorie: 7 - 9
Věk: 7+, 8+, 9+
Typ knihy: Pohádky a příběhy

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: